Výlet na veteránech na Grossglockner

Rakousko 8Někteří členové našeho klubu již dlouho plánovali zahraniční cestu, která se opravdu uskutečnila v letošním červenci. Cílem se stala nejvyšší hora Rakouska, téměř čtyři tisíce metrů vysoký Grossglockner. Výpravu tvořili členové klubu Zdeněk P. (ČZ 250 Sport, r.v. 1974 + PAV 40), Ondra F. (Jawa 250/353, r.v. 1960), Vašek B. (Jawa 350/640, r.v. 1991) a dalším jezdcem byl Karel M. (Honda CB 500, r.v. 1999). Zmiňovanou horu jsme chtěli zdolat po vysokohorské silnici, která se, díky svým zatáčkám a stoupáním, v poslední době stává častým cílem motorkářů.

Po nezbytných přípravách jsme 5.7. 2017 vyrazili k cíli. Cesta vedla přes hraniční přechod Studánky a odtud jsme již pokračovali směrem na Linz a Salzburg. Večer jsme dorazili do kempu v Zell am See, kde jsme rozložili stany a přespali. Cesta tam trvala 12 hodin a najeli jsme celkem 440 km. Někomu se to může zdát časově hodně dlouhé, ale naše motorky už nejsou nejmladší, proto bylo důležité dávat jim při cestě patřičný odpočinek.Rakousko 1

Ráno jsme vyrazili k mýtné bráně, kterou musí projet všichni adepti na pokoření hory. Zaplatili jsme poplatek za vjezd a vyrazili do kopců. Stoupání sice dávalo motorkám pěkně zabrat, ale postupně jsme se dostávali až k ledovci do výšky 2 369 metrů nad mořem. Zde jsme navštívili muzeum veteránů, dali jsme menší oběd a vyrazili do nejvýše položeného místa, kam lze vyjet s motorkou.Rakousko 4

To se nacházelo ve výšce 2 671 metrů a pro naše stroje už to byl docela záhul. Řidší vzduch ubíral motorkám na výkonu, nám se také hůř dýchalo, ale vše jsme zvládli bez poruch i újmy na zdraví. Na vrcholu, ze kterého byl krásný výhled do kraje, byly naše motorky velkou atrakcí a objekty k fotografování. Moc nás těšilo, že vedle strojů zvučných značek se ty naše české neztratily a naší výpravu bude dalším návštěvníkům navždy připomínat samolepka Veterán klubu Chýnov, umístěná na vysokém stožáru.Rakousko 7

Cesta dolů byla zase náročnější na brzdy, zvlášť ty bubnové se hodně hřály. Ale vše dopadlo na výbornou, mohli jsme si poblahopřát k výkonu a ujistit se, že jsme ve horském terénu najeli přes160 km.

Zpáteční cesta vedla přes Německo. Zastihly nás sice dva lijáky, ale jinak bylo vše super a více než čtyři stovky kilometrů směrem k domovu se dalo v pohodě zvládnout. Celkem jsme najeli 1000 km bez poruch, nehod i zdravotních komplikací. Zajímavá zkušenost i prožitý adrenalin budou jistě důvodem k plánování dalšího dobrodružství, ale o tom zase někdy příště.Rakousko 9

Foto z celého výletu: http://www.rajce.net/a14276686

Ondraf

Přihlášení