„Fenomén JAWA, aneb JAWA, jak ji neznáte“

20200108 164916

Výstava 27.11.2019 - 31.7.2021 v Národním technickém muzeu nazvaná „Fenomén Jawa, aneb Jawa, jak ji neznáte“ připomíná 90 let činnosti našeho nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. Vystaveno je zde na pět desítek motocyklů, automobil, trofeje ze závodů či jezdecké výstroje, a to převážně ze soukromých, veřejnosti jinak nepřístupných sbírek.

Značka JAWA byla v Československu zaregistrována před 90 lety, 17. srpna 1929. Konstruktér a podnikatel Ing. F. Janeček původně vyráběl především zbraně. Později koupil od německé firmy Wanderer licenci na výrobu motocyklů. Jejich značku složil z počátečních písmen svého jména a názvu německé firmy, proto JAWA.
První vlastní motocykl JAWA 500 OHV "Rumpál" vyrobený v továrně v Praze na Pankráci, představil Ing. F. Janeček na Pražském autosalónu 23. října 1929. Motocykl byl drahý a poruchový, proto se výroba přeorientovala na levné, zejména nízkoobjemové motocykly. Firma vyráběla i automobily, např. JAWA Minor.
Výstava zahrnuje průřez  předválečné a poválečné výroby. Poválečná expozice je věnována zejména soutěžním a plochodrážním motocyklům. Představeny jsou zde i některé úspěšné poválečné cestovní motocykly, např JAWA 500 OHC, ale i prototypy, které se však nedostaly do sériové výroby. Mezi mimořádné vystavené exponáty lze zařadit například silniční závodní motocykl JAWA 350 typ 673, se kterým jezdil náš nejúspěšnější motocyklový závodník František Šťastný. Zcela ojedinělý je rovněž vystavený soubor vývojových prototypů motocyklů JAWA, představující motocykly od počátku 30. let až do let 90. Vystaveny jsou například motocykly z tajného válečného vývoje nebo prototypy strojů tzv. Unifikované řady z první poloviny 60. let.

V Národním technickém muzeu je mimo výstavy 90 let JAWA rozsáhlá expozice motocyklů různých značek předválečné výroby, ale i těsně poválečné, které se vyráběly nebo provozovaly v Československu.
20200108 145252

za VK Chýnov Karel S.